آموزشی

نکاتی در مورد زعفران تقلبی + روش تشخیص

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

زعفران تقلبی

زعفران یکی از گران‌ترین ادویه‌هایی است که موجود است و به دلیل هزینه زیادی که بابتش پرداخت می‌کنند دوست دارند زعفران اصل را تهیه کرده باشند و پول خود را برای زعفران‌های تقلبی هدر نداده باشند. خیلی از افراد زعفران‌های ارزان قیمت بازار را به اسم زعفران اصل خریداری می‌کنند و گمان می‌کنند که اصل است؛ اما راه تشخیص آن را بلد نبوده و متضرر خواهند شد.

زعفران‌های تقلبی علاوه بر اینکه زیادی گران هستند، خاصیت زعفران راهم ندارد و گاهی به دلیل کیفیت بد استفاده از رنگ‌های مصنوعی و شیمیایی برای بدن مضر نیز هستند. تولید زعفران تقلبی سال‌هاست که در کشور رواج پیدا کرده و افراد سودجو از این گیاه سوءاستفاده کرده‌اند. پس در انتخاب زعفران حتماً دقت کافی را داشته باشید و ما نیز در ادامه راه‌های تشخیص آن را برایتان خواهیم گفت.

زعفران تقلبی

برای خرید میوه خشک کلیک کنید

خطرات زعفران‌های تقلبی

همانطور که در بالا نیز گفتیم ممکن است زعفران‌های تقلبی خطرات و صدماتی برای بدن به همراه داشته باشد. زعفران تقلبی دارای رنگ شیمیایی است و همین رنگ‌ها برای بدن بسیار مضر است؛ مصرف این ماده غذایی تقلبی کم خونی بسیار زیادی را به همراه می‌آورد همچنین باعث اسهال، سرگیجه می‌شوند و برای زنان باردار نیز بسیار خطرناک است.

البته لازم به ذکر است که خوردن یکبار از زعفران‌های تقلبی خطر جدی را به همراه نخواهد داشت و به محض اینکه متوجه این قضیه شدید از ادامه مصرف آن صرف نظر کنید. ناخالصی‌هایی که به زعفران اضافه می‌کنند و آن‌ها را به فروش می‌رسانند می‌تواند ایجاد آلرژی کرده و یا اگر به صورت طولانی مدت مورد مصرف قرار گیرد باعث سرطان شود.

از دیگر عوارض زعفران تقلبی می‌توان به ایجاد مسمومیت غذایی اشاره کرد که ایجاد دل درد شدید و دل‌پیچه می‌کند. یکی از خطرناک‌ترین زعفران‌ها، زعفران تقلبی هندی است که از الیاف مصنوعی به وجود آمده است و اثر بسیار مخربی بر سلامت فرد می‌گذارد.
برای خرید ریشه زعفران کلیک کنید

راه‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی

خیلی از افراد هستند که هنگام خرید زعفران به دلیل قیمت بالایی که دارد همیشه شک می‌کنند که آیا این زعفران اصل است و یا تقلبی؛ تشخیص این دو از یکدیگر کمی دشوار به نظر می‌رسد؛ ولی باید بدانید که چگونه این کار را انجام دهید و ابتدا برای امتحان کردن آن از زعفران‌هایی که در منزل دارید استفاده کنید.

البته گاهی اوقات هم زعفران تقلبی شیمیایی نیستند؛ بلکه از قسمت‌های بی‌کیفیت گیاه چیده شده‌اند و کیفیت بالایی نخواهند داشت و ارزش بالایی نیز ندارند؛ اما متأسفانه بعضی از فروشندگان این قسمت‌ها را تحت عنوان زعفران اصل و باکیفیت به مردم با همان قیمت بالا به فروش می‌رسانند.

روش‌های متفاوتی برای تشخیص زعفران اصل از بی‌کیفیت و تقلبی وجود دارد که بعضی در آزمایشگاه توسط متخصصین انجام می‌گیرد که روش‌های صددرصدی است و روش دیگر تشخیص خانگی است که ممکن است با خطا همراه باشد. در ادامه تعدادی از روش‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی در خانه را برایتان بازگو خواهیم کرد.

تولید زعفران تقلبی

برای دریافت قیمت زعفران نگین کلیک کنید

چشیدن زعفران و حل کردن در آب سرد

اولین روشی که برای تشخیص زعفران‌های تقلبی وجود دارد این است که چند تار از زعفران را در دهان خود بگذارید. زعفران طعمی تلخ و کمی خاکی مانند دارد همچنین طعم آن خیلی غلیظ بوده و شما احساس خواهید کرد که زعفران است.

از روی بوی زعفران نیز می‌توانید اصل بودن آن را تشخیص دهید؛ زعفران بوی شیرینی دارد و اما این را بدانید که هرگز نباید طعم شیرینی داشته باشد. روش دیگری که برای تشخیص وجود دارد این است که زعفران را در آب سرد حل کنید اگر خالص باشد به آرامی و حدوداً ۱۰ دقیقه زمان می‌برد که حل شود در حالی که زعفران تقلبی به سرعت رنگش پخش شده و حل خواهد شد.

شما می‌توانید فیلم زعفران تقلبی را در اینترنت جستجو کنید و کامل متوجه این موضوع شوید. یک نکته‌ای که در رابطه با این کار باید در نظر داشته باشید این است که رنگ نخ‌های زعفرانی که تقلبی هستند در آب سرد بعد از گذشت مدت زمانی از بین می‌رود و کم رنگ خواهد شد؛ اما زعفران اصل در آب سرد با گذشت زمان کم رنگ نخواهد شد.
برای خرید زعفران سرگل کلیک کنید

بوی زعفران

همان‌طور که در بالا هم گفتیم بوی زعفران شیرین است و به دلیل غلظت سافرانالی که دارد رایحه‌ای به شدت غلیظ و شدید خواهد داشت در مقابل زعفران‌های تقلبی بوی خاصی ندارند و اگر در محیط باز قرار بگیرند در مدت زمان اندکی بوی خود را از دست می‌دهند.

بوی شیرینی که زعفران دارد یک رایحه میانی بین گیاه یونجه و عسل است و کسانی که شامه قوی دارند متوجه این بو خواهند شد. پیروکروسین یک ماده طبیعی موجود در زعفران است که رنگ و طعم و بوی آن را ایجاد کرده و در زعفران‌های تقلبی به دلیل نبود این ترکیب طبیعی ما عطر و طعم اصلی زعفران را نخواهیم داشت.

رنگ و شکل زعفران

از دیگر مواردی که در خرید زعفران باید به آن دقت کنیم این است که رنگ و شکل زعفران اصل با تقلبی تفاوت زیادی دارد و اگر شما عکس زعفران تقلبی را دیده باشید به راحتی متوجه غیر اصل بودن آن خواهید شد. نخ‌های زعفران به صورت شاخه‌دار است و شعبه دار است؛ اما زعفران تقلبی این‌گونه نیست و مانند نخ‌های قرمز رنگ بدون شاخه در ظرف قرار می‌گیرند.

رنگ زعفران نیز در تشخیص آن بسیار حائز اهمیت است؛ به‌طوری‌که زعفران‌های اصلی قرمز تیره هستند و تعدادی از شاخه‌ها هم به رنگ زرد در بین آن وجود دارد در مقابل زعفران‌های تقلبی بیشتر به نارنجی تمایل داشته و دیگر خبری از شاخه‌های قرمز تیره نخواهد بود. اما ممکن است بعضی از افراد شاخه‌های بی کیفیت را با رنگ‌های مصنوعی به رنگ قرمز تیره دربیاورند و شما از این روش نتوانید به درستی تشخیص دهید.برای دریافت قیمت پوشال زعفران کلیک کنید

نخ‌های زعفران را به هم بمالید تا از اصل بودن آن مطمئن شوید!

یکی دیگر از روش‌هایی که متوجه می‌شوید زعفرانی که خریداری کرده‌اید اصل است یا خیر این است که تعدادی از نخ‌های زعفران را در آب سرد خیس کرد و بعد از آب در بیاورید و بین انگشتان خود مالش دهید اگر زعفران اصل باشد نباید به راحتی از هم پاشیده و له شود؛ اما زعفران‌های تقلبی از هم پاشیده شده و به گرده تبدیل خواهد شد.

شاید این راه از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های تشخیص زعفران اصل و باکیفیت از تقلبی باشد. یکی دیگر از حالاتی که باید متوجه تقلبی بودن زعفران شویم این است که بدانیم این گیاه به هیچ عنوان چرب نمی‌باشد و اگر تعدادی از نخ‌های آن را روی یک ورق کاغذ قرار دهید نباید از خود چربی خارج کند و کاغذ خیس شود؛ اما اگر مشاهده کردید بعد از مدتی کاغذ خیس و نخ زعفران تکه‌تکه شد بدانید که زعفرانی که تهیه کرده‌اید ناخالصی دارد.

پودر زعفران تقلبی

تقلب در زعفران و گیاه گلرنگ

گیاهی تحت عنوان گلرنگ وجود دارد که گاهی دیده شده است که این گیاه را به اسم زعفران تقلبی فروشندگان به فروش می‌رسانند، در صورتی که در اصل این گیاه با زعفران تفاوت‌های بسیار زیادی دارد و تنها تشابه بین آن‌ها رنگی است که به غذا می‌دهند. شاید این اشتباه از آن باشد که اسم گیاه زعفران تقلبی در جدول گلرنگ است.

افرادی که در فروش زعفران فقط به فکر سود خود هستند از این گیاه به جای زعفران استفاده کرده و آن را باقیمت زعفران به فروش می‌رسانند. در صورتی که گلرنگ با گیاه زعفران تفاوت بسیار زیادی دارد و همچنین خواصی که زعفران دارد را نیز دارا نمی‌باشد.

این گیاه بیشتر از آنکه خواص درمانی داشته باشد فقط خاصیت رنگ‌دهی بالایی دارد در بیشتر اسپری‌ها و افشانه‌های موجود در بازار که رنگ غذا را تغییر می‌دهند گیاه گلرنگ به‌کاررفته است. رنگ این گیاه قرمز تیره نمی‌باشد و کمی به نارنجی و زرد تمایل دارد همچنین عطر و طعم دلچسب زعفران را نیز نخواهد داشت. پودر زعفران تقلبی که تحت عنوان رنگ غذا فروخته می‌شوند، گاهی گیاه گلرنگ هستند و ربطی به زعفران ندارند.
برای خرید زعفران عمده کلیک کنید

تشخیص زعفران اصل از تقلبی با جوش شیرین

شما می‌توانید برای تشخیص از جوش شیرین استفاده کنید و متوجه شوید زعفرانی که در منزل دارید اصل است و یا تقلبی. یک لیوان کوچک بردارید و درونش مقداری زعفران و جوش شیرین بریزید و روی آن‌ها کمی آب بریزید. کمی صبر کنید حال زمان تشخیص فرا رسیده است؛ اگر رنگی که ایجاد شد زرد باشد زعفران خالص است. در مقابل همانطور که در بالا هم گفته شد زعفران تقلبی زود رنگ می‌دهد پس در مخلوط با جوش شیرین هم رنگی قرمز ایجاد خواهد کرد و شما از رنگ آن متوجه کیفیت زعفرانی که خریداری کرده‌اید می‌شوید.

درنهایت با توجه به مواردی که گفته شد شما می‌توانید از این روش‌ها برای تشخیص زعفران اصلی و تقلبی استفاده کنید و علاوه بر نکاتی که گفته شد در هنگام خرید به بسته بندی محصول نیز توجه بسیار زیادی داشته باشید.

زعفرانی که مرغوب باشد بی‌شک دارای بسته بندی خوبی است تا عطر آن از بین نرود و یا از رطوبت و گرما دور بماند. بسته بندی‌های درست زعفران دارای هواگیر است. همچنین همیشه گمان نکنید قیمت بالای زعفران می‌تواند کیفیت آن را تضمین کند و یا زعفران‌های تقلبی همیشه دارای قیمت‌های خیلی پایین‌تری هستند و شما از این طریق قادر به تشخیص نخواهید بود. نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که زعفران را حتماً از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید تا از اصالت محصول خود مطمئن باشید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *