آموزشی, خواص زعفران

بهترین زمان کاشت پیاز زعفران، کی زعفران بکاریم

بهترین زمان کاشت پیاز زعفران

در ابتدا سعی داریم در مورد زعفران و اینکه بهترین زمان کاشت پیاز زعفران چه زمانی است بپردازیم. زعفران گیاه مفید و با خاصیت است که ارزش زیادی دارد. زعفران گیاهی پرمصرف است که برای رشد به آب کمی نیاز دارد و امروزه در مناطق کم آب این نوع گیاه را کشت می کنند. کشور ما یکی از تولیدکنندگان بزرگ جهان است که هر ساله زعفران های با کیفیت زیادی به خارج از کشور صادر می کند.
زمان کشت پیاز زعفران اوایل تیرماه تا اواسط مهرماه است و کشاورزان بر این اعتقاد هستند که حتما قبل از شروع باران های پاییز کاشته شود. بهتر است پیاز زعفران را در تیرماه و مرداد ماه کاشت تا بازده خوبی داشته باشد. علت اینکه در این ماه پیاز زعفران کاشته می‌شود این است که خاک رطوبت مناسبی دارد و همچنین پیاز زعفران نیز از رطوبت خوبی برخوردار است و آماده کاشت می باشد و علت دیگر این است که قیمت‌ها در این زمان بهتر است.
زعفران یک گیاه پر مصرف است که عطر و بوی خوبی به غذاها و دسرها می‌دهد و امروزه این گیاه در بازار از خرید و فروش بالایی برخوردار است و همچنین برای سلامتی بدن مفید است و یک گیاه نشاط آور و آرام بخش برای اعصاب و روان می باشد.
اگر شما دوستان عزیز به دنبال یک زعفران اصل و ارگانیک هستید می توانید به صورت اینترنتی و با حذف واسطه‌ها و دلال‌ها به صورت مستقیم به خرید زعفران کنید که مقرون به صرفه می باشد و برای خریداران و فروشندگان از سود بالایی برخوردار است.

بهترین زمان کاشت پیاز زعفران

انواع زعفران

در کشور ما انواع زعفران کاشت و برداشت می شود و در بسته بندی های با کیفیت و مناسب عرضه بازار و مراکز فروش می‌شود. از جمله زعفران قائنات، سرگل، پوشال، زعفران دخترپیچ، زعفران نگین، سوپر زعفران، نگین پرس، شبه نگین.
زعفران یک ادویه بسیار گران‌قیمت و با ارزش است که به طلای سرخ معروف است. این محصول در برندهای مختلف تولید و بسته بندی می شود و در خرید اینترنتی با انواع زعفران و اسم های مختلف آن آشنا می شوید.
زعفران به دسته های متنوع و مختلفی تقسیم می شود و هر چه زعفران شما با کیفیت تر باشد، رنگ و عطر بهتری خواهد داشت و کیفیت این محصول به نحوه خشک کردن، زمان و مکان کاشت این محصول بستگی دارد.
پرورش و کاشت و برداشت زعفران سود بالایی دارد و گیاه زعفران یک گیاه ارزشمند و پرمصرف است که از قیمت نسبتاً بالایی برخوردار است و در تالار ها، رستوران ها و انواع غذاخوری ها استفاده زیادی می شود.
شما دوستان عزیز می توانید در حیاط و آپارتمان خود این نوع گیاه را بکارید. این محصول در برندهای مختلف در بازارها و مراکز فروش توزیع و عرضه می‌شود. زعفران کیفیت عالی و طعم و رنگ منحصر به فردی دارد و از ارزش غذایی فوق‌ العاده‌ای برخوردار است.
برای خرید زعفران به صورت اینترنتی و مستقیم می توانید اقدام کنید. شما می توانید سفارشات خود را به صورت تلفنی انجام دهید و با ما در ارتباط باشید.

بهترین زمان کاشت پیاز زعفران
بهترین زمان برای کاشت زعفران چه زمانی است؟

برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم این گیاه مفید و با ارزش در نقاطی که زمستان های ملایم و معتدل دارد و تابستان های گرم و خشکی دارد، رشد می‌کند و کاشت این گیاه زمان خاص خود را دارد و دوران رشد این محصول در پاییز و زمستان است. به همین علت به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد.
زمان کاشت زعفران در مناطق های مختلف نسبت به شروع دوران خشکیدگی بوته ها متفاوت است. بنابراین در هر منطقه زمان‌ کاشت متفاوت می باشد. خوشبختانه این گیاه به آب کمتری نیاز دارد و کشور ما امروزه با مشکلات کم آبی روبرو شده است، بنابراین کاشت این نوع گیاه فرصت مناسبی برای کشاورزان است تا درآمد خوبی به دست آورند.
زعفران یک طعم دهنده بی نظیر است و به انواع غذاها و دسرها رنگ و لعاب زیادی می دهد و عطر بسیار خوبی دارد. هر گیاه و بذری در فصل مناسب خود باید کاشته شود، پس زعفران نیز باید در اواخر تیرماه و اوایل شهریور کاشته نشود تا هوای گرم، این گیاه را خراب نکند و هوای خیلی گرم این فصل ها، به گیاه صدمه می‌زند و باعث اختلال در رشد زعفران می شود.
گیاه زعفران را در بسته بندی های کوچک و به صورت مثقال به فروش می رسانند. این گیاه در برندهای مختلف در بازارها و فروشگاه ها به فروش می رسد و همچنین در بسته بندی های شکیل و زیبا قرار گرفته است.

بهترین زمان کاشت پیاز زعفران

شرایط کاشت پیاز زعفران

این گیاه دارای جوانه های جانبی است و در قسمت گل زعفران، دارای گل‌ های زیادی می باشد و دارای چند گلبرگ و چند کاسبرگ و کلاله است. این کلاله به رنگ قرمز می باشد و دارای سه پرچم زرد رنگ است. شرایط کاشت پیاز زعفران به این صورت است که این گیاه در آب و هوای گرمسیری بهتر و سریع تر رشد می‌کند و زعفران حاصل در این مناطق از کیفیت بیشتری برخوردار است.
از دیگر نکاتی که در شرایط کاشت این محصول باید توجه کرد این است که زمین مورد نظر کاشت زعفران باید مرغوب و مناسب باشد و آماده‌سازی اولیه برای کشت این محصول باید فراهم شود. همان طور که می‌دانید آماده‌سازی زمین و خاک حاصلخیز برای کشت اهمیت زیادی دارد و از مهم ترین و اصلی ترین مراحل رشد و پرورش محسوب می شود. بنابراین توصیه می شود در فصل سرد سال برای شخم زدن و آماده کردن زمین اقدام کنید.
برای کاشت پیاز زعفران بهتر است کمی آهک به خاک و زمین خود اضافه کنید و خاک های شنی و رسی بهترین نوع خاک برای رشد و پرورش گیاه زعفران هستند. در هنگام کاشت زعفران زمین کشاورزی را باید دو بار شخم بزنید تا خاک کاملاً زیر رو شود. برای رشد این گیاه بهتر است از کود حیوانی نیز استفاده کنید تا زمین کاملا مرغوب و خاک حاصلخیزی داشته باشد.

روش کاشت زعفران

کاشت زعفران روش های مخصوص خود را دارد و باید کشاورزان آن را رعایت کنند. برای کاشت این محصول به افراد ماهر نیاز داریم و در مرحله اول در یک ردیف کشتی چاله ها و سوراخ هایی ایجاد می کنیم و در این چاله ها ۳ تا ۱۵ پیاز زعفران قرار می‌دهیم و عمق این چاله ها باید مناسب و اصولی باشند مثلاً ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر باشد تا سرما و گرما به پیاز زعفران نفوذ نکند یا به عبارتی هوا داخل خاک نرود و به پیاز زعفران آسیب نرساند.
لازم به ذکر است توجه کنید، در هنگامی که پیاز زعفران را داخل چاله قرا می‌دهید باید نوک پیاز و یا سر پیاز به سمت بالا قرار بگیرد.
بعد از اتمام کار باید سطح ناهموار زمین کاشته شده را با بیل هموار و صاف کنید، چون صاف کردن زمین باعث می‌شود پیازهای زعفران به خاک بچسبند و هوا به داخل خاک نفوذ نکند.
قبل از آبیاری مقدار زیادی کود حیوانی به شکل شیار، زعفران را می پوشاند و این امر باعث می شود کشت، ردیفی شود و کار منظم تر باشد. در هر هکتار زمین کشاورزی می‌توان حدود ۲ تن پیاز زعفران کاشت و پیاز های شما باید کاملاً سالم و باکیفیت باشند و آفت نداشته باشند و سعی کنید در هنگام کاشت این محصول کپه و قسمت های اضافی پیاز را جدا کنید.
برای نگهداری و محافظت پیاز زعفران از آفت، باید پیاز ها را با سم های جیوه ای آغشته کرد. کود حیوانی برای این گیاه و کاشت، باید به شکل حیوانی و کاملاً پوسیده باشد.
نکته بعدی اینکه در زمان کاشت تا برداشت این محصول، یک بار اقدام به آبیاری کنید. چون همانطور که گفتیم این گیاه به آب کمی نیاز دارد و زعفران در برابر خشکی، گرما و کم آبی بسیار مقاوم است و در آخر اگر برداشت زعفران به پایان رسید باید علف های هرز و اضافی را از زمین جدا کرد، چون کندن این علف ها باید پس از برداشت گل گیاه، زعفران باشد، چون علف های هرز رشد گیاه زعفران را متوقف می کند و زمینه بروز حشرات و آفت‌ها و بیماری‌ها را فراهم می‌کند.
شما دوستان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشت زعفران و زمان کاشت این محصول به همین سایت مراجعه کنید و از مشاورین و کارشناسان ما در سایت مشورت کنید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *